Szamotulski „Rolnik” po raz kolejny serdecznie powitał ósmoklasistów. We wtorek 8 kwietnia już o poranku drzwi wejściowe prowadzące do wszystkich budynków szkoły otworzyły się na oścież. Młodzież z uśmiechem pozdrowiła gości radosnym „dzień dobry”, by chwilę później wraz z opiekunami zaprosić ich na niecodzienne zwiedzanie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Dzień promocji „Rolnika” był bowiem okazją nie tylko do poznania specyfiki nauki w liceum ogólnokształcącym, szkole branżowej oraz technikum, ale i przyjrzenia się temu, jak „Rolnik” funkcjonuje od podszewki. Niespodzianek i związanych z nimi zaskoczeń zatem nie brakowało.
Niecodzienne zwiedzanie szkoły
Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, uczniowie klas VIII szkół podstawowych z Szamotuł i miejscowości ościennych podzieleni zostali na kilka grup – zgodnie z wyznaczonymi „kierunkami” zwiedzania. Podążając za nauczycielami oraz dziewczętami z Samorządu Uczniowskiego (pełniącymi role „przewodników”) ósmoklasiści zaglądali do sali lekcyjnych znajdujących się w głównym budynku szkoły, internacie oraz w budynku B. W każdej z nich na gości czekali nauczyciele, młodzież kształcąca się w „Rolniku”, a także mnóstwo ciekawostek związanych z nauką w poszczególnych typach szkół.
I tak, w budynku B – w pracowni gastronomicznej - uczennice Technikum Technologii Żywności i Usług Gastronomicznych opowiadały o zajęciach praktycznych, wyposażeniu pracowni i stażach zagranicznych, częstując przy tym gości przygotowaną wcześniej lemoniadą.
W internacie z kolei swoje drzwi dla ósmoklasistów otworzyło laboratorium Technikum Technologii Żywienia. Młodzież kształcąca się w tym zawodzie pochwaliła się nabytą wiedzą oraz umiejętnościami, zapraszając do degustacji naturalnych soków marchwiowo-jabłkowych. Goście mogli zapoznać się z wysokiej klasy wyposażeniem laboratorium, ufundowanym przez firmę ADM.
To jednak nie wszystko. W internacie przygotowano ponadto prezentacje dotyczące Technikum Ochrony Środowiska i Technikum Architektury Krajobrazu. Specjalnie z myślą o ósmoklasistach uczniowie TOŚ przeprowadzili eksperymenty związane m.in. z badaniem jakości gleby oraz wody, zachęcali również do udziału w quizach praktycznych na temat zasad segregacji śmieci i znajomości drzew. Uczennice TAK z dumą prezentowały zaś wiosenną salę, opowiadając m.in. o projektowaniu ogrodów i zajęciach podczas, których poznają historię ich zakładania.
Spacer między budynkami okazał się świetną okazją do obejrzenia zewnętrznej bazy sportowo-rekreacyjnej i podziwiania przyszkolnych terenów zielonych. Bo choć wiosna dopiero budzi się do życia, park przy internacie i skwer przy budynku A robią już wrażenie, a pełne barw kwietne nasadzenia nastrajają pozytywnie. Trzeba przyznać, że Zespołowi Szkół nr 2 faktycznie do twarzy jest w zieleni.
Spora porcja informacji i atrakcji czekała też w gmachu „Rolnika”, gdzie goście poznali uczniów Technikum Rolniczego i Liceum Ogólnokształcącego. Prócz odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto wybrać „Rolnika”? ósmoklasiści wzbogacili się o wiedzę na temat zajęć pozalekcyjnych i zrealizowanych projektów edukacyjnych. Licealistki ze szczegółami opowiadały o korzyściach płynących z nauki w „ogólniaku” – zarówno na profilu medialnym, jak i biologiczno-lingwistycznym, zaprezentowano również ciekawy filmik pod hasłem „dzień z życia w szkole”, który przygotował jeden z absolwentów. Uczniowie technikum przekonywali natomiast, że rolnictwo może być fascynującą przygodą, a edukacja w tym zakresie wykracza daleko poza pracę w gospodarstwie rolnym.
Prezentacja szkół na stoiskach
W ramach wszystkich tras zwiedzania „Rolnika” zaglądano również do sali gimnastycznej. To właśnie tu dyrektor Arkadiusz Majer z detalami mówił o ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach wyraźnie podkreślając, że charakteryzująca ją różnorodność stanowi duży atut. Bo choć szkoła przy ulicy Szczuczyńskiej nazywana jest „Rolnikiem” i „Rolnikiem” pozostanie na zawsze, dziś kształci młode pokolenie w wielu kierunkach i zawodach, co stwarza gros możliwości.
Goście mogli zresztą się o tym przekonać odwiedzając liczne stoiska zlokalizowane w sali gimnastycznej. Każde z nich dedykowane było określonemu typowi szkoły – od szkoły branżowej począwszy, przez wszystkie rodzaje technikum, na liceum kończąc. Na każdym też czekały niespodzianki – prócz gadżetów promocyjnych były to m.in. pokazy florystyczne i artystyczne (powstały przepiękne bukiety kwiatów oraz pomysłowe linoryty), słodkości oraz przekąski (babeczki i chlebek ze smalcem), a także quizy. Nie lada atrakcją – niezwykle smakowitą zresztą – okazała się fontanna czekolady. Każda zainteresowana osoba mogła ponadto otrzymać garść informacji na temat zdrowego żywienia – na przykład ile wody dziennie powinna spożywać w stosunku do swojej masy ciała i ile czasu musiałaby przeznaczyć na aktywność fizyczną, by spalić kalorie po spałaszowaniu ulubionych dań i przekąsek.
Trzeba przyznać, że nauczyciele i uczniowie wykazali się niemałą kreatywnością w zakresie aranżacji stoisk i wystroju sali lekcyjnych. Uznanie budziło to przygotowane przez Technikum Architektury Krajobrazu –barwne, pachnące hiacyntami i wiosną. Ale pozostałe też przyciągały uwagę – ciekawymi, niekiedy pełnymi humoru eksponatami, fachową literaturą i prasą. Wiele z nich dopełniły sezonowe kwiaty oraz interesujące prezentacje (np. właściwego nakrycia stołu i koktajli). Wszystkie natomiast dostarczały mnóstwo informacji na temat nauki w „Rolniku”.
Swoje stoisko przygotowała również biblioteka szkolna, która z dumą „opowiadała” o bogatym i różnorodnym księgozbiorze, czasopismach, a także o grach planszowych i karcianych, które stają się alternatywą dla telefonów. Gadżetem specjalnym dla gości były zaś zakładki do książek.
Co ciekawe – wśród wystawców pojawiła się wspomniana już wcześniej firma ADM. Przedsiębiorstwo od lat współpracuje bowiem ze szkołą, fundując nie tylko sprzęt, ale i stypendia dla uczniów Technikum Technologii Żywienia. Ci odbywają zresztą praktyki w szamotulskiej siedzibie firmy, a dla części z nich – już w dorosłym życiu - ADM staje się pracodawcą. Między innymi o tym mówiły przedstawicielki przedsiębiorstwa, podkreślając zarazem jak ważne jest współdziałanie ze szkołą i jak wiele korzyści może ono przynieść. Warto dodać, że prócz ADM fundatorem stypendiów jest także firma Kalinowski (prowadzi ją absolwent „Rolnika” – Wojciech Kalinowski), która wspiera uczniów Technikum Rolniczego i nierzadko pomaga szkole m.in. w organizacji imprez.
Niezawodna Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski
Dzień promocji, jak każde szczególne wydarzenie organizowane w „Rolniku”, nie mógł się obyć bez Rady Rodziców. Przebojowe mamy zorganizowały w holu szkoły kawiarenkę, w której prócz słodkich wypieków serwowały pożywne mini-kanapki (przygotowane przez uczennice TTŻiUG) oraz ciepłe napoje. Z przyjemnością gościły opiekunów grup, ósmoklasistów, jak i wszystkie osoby ceniące sobie szeroko rozumianą sztukę kulinarną.
Radzie Rodziców w holu szkoły towarzyszył Samorząd Uczniowski, którego członkowie objaśniali przybyłym zasady zwiedzania, czuwając zarazem nad jego prawidłowym przebiegiem. Młodzież z chęcią dzieliła się z ósmoklasistami swoimi doświadczeniami z zakresu nauki w „Rolniku” oraz pracy na rzecz szkoły, skutecznie zarażając swoją energią i entuzjazmem.
Spotkanie z rodzicami
Późnym popołudniem natomiast odbyło się spotkanie z rodzicami. Dyrektor Arkadiusz Majer przybliżył wówczas zasady rekrutacji, opowiedział o specyfice nauki w poszczególnych typach szkół, programach stypendialnych i współpracy z uczelniami wyższymi. Z dumą mówił o sukcesach sportowych młodzieży i jej osiągnięciach w rozmaitych konkursach tematycznych i olimpiadach. Goście mogli porozmawiać z nauczycielami, uczniami oraz ich rodzicami, wziąć udział w degustacjach, a do tego poczuć niepowtarzalną i niezwykle przyjazną atmosferę panującą w „Rolniku”.
Podsumowując - 8 kwietnia był dniem pełnym wrażeń i dobrych emocji. Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach z radością „opowiadał” o kształceniu młodego pokolenia, na które zawsze warto postawić – podobnie zresztą jak na „Rolnika”!
Ogromne podziękowania należą się wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły zaangażowanym w organizację wydarzenia, w tym także Samorządowi Uczniowskiemu oraz Radzie Rodziców.
Magda Prętka