Niezwykle cenne dla młodzieży Technikum Rolniczego są coroczne szkolenia organizowane przez Panią Małgorzatę Hojan-Tryszczyńską specjalistę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, PT w Szamotułach, podczas których przyszli rolnicy zgłębiają tematykę bezpiecznej pracy w rolnictwie. Tegoroczne szkolenie "Wieś, bezpieczeństwo, rehabilitacja" odbyło się w murach ZSz Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach a uczestniczyli w nim uczniowie kl 2 Technikum Rolniczego wspólnie z wychowawcą Piotrem Sołtysiakiem oraz uczniowie kl 2 gr 2 Technikum Architektury Krajobrazu. Szkolenie prowadził Pan Bartosz Węglewski kierownik Placówki Terenowej KRUS w Szamotułach oraz Pani Małgorzata Hojan-Tryszczyńska specjalista ds. prewencji, rehablilitacji i orzecznictwa lekarskiego PT KRUS.
Pan Bartosz zwracał uwagę młodzieży na zdarzenia, które są najczęstszą przyczyną wypadkowości w rolnictwie, są to przede wszystkim praca na wysokościach, wykopkach i zbiornikach, czy pochwycenia przez ruchome części maszyn.
Ważne jest stosowanie w gospodarstwie zabezpieczeń (drabin, barierek) – podkreślał wykładowca - dbanie o właściwą powierzchnię, oświetlenie ciągów komunikacyjnych oraz wykopów, studzienek. Remontowanie uszkodzonych nawierzchni. A przede wszystkim zostawianie narzędzi w wyznaczonym miejscu i utrzymanie porządku w gospodarstwie. Istotną rolę w zakresie bezpiecznej pracy odgrywa ochronna odzież i obuwie. Szczególnie obuwie spełniające wymogi BHP, chroni przed urazami mechanicznymi, zmniejsza ryzyko upadku z wysokości. Robocze buty powinny stabilizować staw skokowy, mieć solidną antypoślizgową podeszwę wytrzymałą i odporną na ścieranie, przecięcia i pękanie oraz metalową wkładkę zabezpieczającą stopę przed przekłuciem. Bardzo ważnym elementem roboczego obuwia jest podnosek metalowy wytrzymały na uderzenia oraz zgniecenia.
Istotnym elementem bezpiecznej pracy w rolnictwie jest ochrona przed czynnikami powodującymi choroby zawodowe. Pan Bartosz Węglewski zwracał szczególnie uwagę na nasilające się w ostatnich latach zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu - groźne choroby układu nerwowego powodowane przez kleszcze.
Co jednak zrobić, kiedy do wypadku już doszło? - Niezwykle istotne jest zgłoszenie zdarzenia wypadku niezwłocznie. W miarę możliwości należy zabezpieczyć miejsce i przedmioty związane z wypadkiem, wskazać świadków wypadku, zgromadzić dokumentację leczniczą i udostępnić ją pracownikowi KRUS – mówiła Pani Małgorzata Hojan - Tryszczyńska.
Pani Małgorzata przedstawiła również szczegóły dotyczące prowadzonej przez KRUS rehabilitacji leczniczej, centrach rehabilitacji KRUS i procedurze ubiegania się o przyznanie rehabilitacji.
Aby uzyskać świadczenie z KRUS, konieczne jest uprzednie zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego rolników. Zgłoszeniu społecznemu podlegają rolnicy, domownicy a zdrowotnemu również członkowie rodziny rolnika i domownika. Do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka po ukończeniu 18 lat, należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele KRUS, przeprowadzili konkurs, pt. „Rolnik pracuje, zdrowie szanuje”. Zwycięzcami konkursu zostali Jarosław Wiśniewski – trzecie miejsce, Kacper Cebernik – II. Laureatką pierwszego miejsca została Nikola Wolniak.
Gratulujemy zwycięzcom!!! I bardzo dziękujemy organizatorom szkolenia, którzy zapowiadają już kolejne, w przyszłym roku. Będziemy czekać z niecierpliwością na równie ciekawe spotkanie i tak przydatną w praktyce wiedzę.
Ewa Krysztofiak