8 lutego w sali koncertowej Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach Marcin Podemski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu wygłosił wykład o akcji Bollwerk, która miała miejsce w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. W spotkaniu zorganizowanym przez szamotulskie koło WSPAK wzięli udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia z kilku szamotulskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 3.
„Każdy z nas zdaję sobie sprawę, to był bardzo trudny czas dla większości Polaków. Ale byli wśród nich tacy nasi rodacy, którzy wykazali się ogromną odwagą i bohaterstwem. Pewnie na lekcjach języka polskiego czy historii słyszeliśmy o akcji pod Arsenałem w Warszawie odbicia Janka Bytnara Rudego, o udanym zamachu na Frantza Kutscherę, bezlitosnym dla Polaków dowódcy SS i Policji Dystryktu Warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa. Niestety niewielu wie o akcji Bollwerk z lutego 1942 r. A była to największa tego typu akcja wojskowa przeciwko Niemcom w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej. Mam nadzieję, że dzisiaj ta wiedza w Szamotułach o tym bohaterskim czynie AK-owców zdecydowanie się zwiększy.” – od tych słów rozpoczął opiekun szamotulskiego koła WSPAK – Piotr Gotowy.
Następnie głos zabrał Marcin Podemski z poznańskiego oddziału IPN. Brawurowa akcja Bollwerk była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na okupantów niemieckich w Warthegau, jak Niemcy nazywali Wielkopolskę. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem st. sierżanta Michała Garczyka „Kuby” podpalił niemieckie magazyny żywności, broni, umundurowania znajdujące się w porcie nad Wartą. Ta brawurowa akcja polegała na skonstruowaniu urządzenia, które doprowadziło do spalenia kilku magazynów. W wyniku tej akcji Niemcy ponieśli ogromne straty – spłonęło zaopatrzenie dla żołnierzy III Rzeszy na froncie wschodnim warte ok. 1,5 mln ówczesnych marek. Akcja Bollwerk przyczyniła się do znacznego opóźnienia z zaopatrzeniu wojsk niemieckich walczących w tym newralgicznym dla Niemców okresie II wojny światowej. Wydawało się, że dywersanci nie pozostawili po sobie śladu. Jednak śledztwo poznańskiego Gestapo doprowadziło do ujęcia niemal wszystkich sprawców tej akcji. Przez brutalne tortury i umieszczenie w niemieckich obozach koncentracyjnych wielu z nich straciło życie. Akcja Bollwerk była jedną z większych akcji prowadzonych w konspiracji. Mimo tego, że jest mniej znane od wielu mniejszych, które miały miejsce podczas wojny z lat 1939-1945.