Osiemdziesiąt cztery lata temu, 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie tego samego roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku – w Armię Krajową. W środę, 27 września przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu członkowie szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej brali udział w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę. Organizatorami tegorocznych obchodów byli Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Początkiem tegorocznych uroczystości upamiętniających Polskie Państwo Podziemne w czasie II wojny światowej była msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej poczty sztandarowe i delegacje przeszły w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Niestety, wśród nich nie było już płk. lek. med. Jana Górskiego. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz pełnomocnik wojewody do spraw współpracy ze środowiskami kombatanckim Teresa Masłowska. Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom polskiego podziemia. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty. Muzeum – Zamek Górków i Szamotulskie koło WSPAK reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, wiceprezesi koła – Justyna Nazim i Jakub Szarata oraz członek zarządu koła Michał Hancyk wraz z opiekunem koła – Piotrem Gotowym.
W tym roku podczas uroczystości z okazji 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego wspominaliśmy postać płk Jana Górskiego. W 2022 roku podczas tych samych uroczystości młodzież szamotulskiego koła WSPAK miała okazję się z nim spotkać. Niestety kilka dni później odszedł na wieczną wartę. Płk lek. med. Jan Górski pseud. „Rzędzian” urodził się 15 kwietnia 1922 r. w Jagninie w powiecie opatowskim. Wychowywał się w rodzinie o wartościach patriotycznych, którym był wierny od wczesnej młodości. Po zdaniu matury na tajnych kompletach i zaprzysiężeniu w 1942 r. do Związku Walki Zbrojnej był łącznikiem między szefem referatu II, a komendą Obwodu Opatów. Następnie został skierowany do Podobwodu Ćmielów, a później do oddziału Barwy Białe w Obwodzie Opatów. Etap partyzanckiej walki zakończył jako dowódca jednego z plutonów V Kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie przystąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wielokrotnie był więziony przez Urząd Bezpieczeństwa. Dążenia Pułkownika Górskiego do ukończenia studiów medycznych i pracy w wymarzonym zawodzie przerwało w 1949 r. ponowne aresztowanie. Zarzutem była działalność w Armii Krajowej i współpraca z Niemcami, wyrokiem – kara śmierci, zamieniona później na dożywocie. W 1957 r. Pułkownik Górski odzyskuje wolność. Po wyjściu z więzienia dokończył studia medyczne i podjął pracę zawodową. Kontynuując patriotyczne zobowiązanie współtworzył struktury Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez 9 lat był Prezesem środowiska „Jodła”, a następnie wieloletnim Prezesem Zarządu Okręgu Wielkopolska. Zainicjował również budowę pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Pułkownik Jan Górski był znany z niezmiennej pogody ducha, serdeczności i życzliwości oraz wiary w młode pokolenie. Był również jednym z bohaterów zrealizowanego na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego filmu „Obowiązek pamiętania”. Tegoroczne uroczystości poświęcone obchodom rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zostały w całości dedykowane pamięci Pułkownika Górskiego.
Płk Jan Górski kilkukrotnie miał okazję spotykać się z młodzieżą szamotulskiego koła WSPAK. Był gościem uroczystości i konferencji, które odbywały się w Muzeum – Zamek Górków. W kolejnych latach młodzi ludzie mieli okazję spotykać się z pułkownikiem, czy to na spotkaniach opłatkowych w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, czy podczas obchodów upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. 18 grudnia 2017 r. przedstawiciele środowiska Jodła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska uroczyście przekazali swój sztandar młodzieży szamotulskiego koła WSPAK. Wśród przekazujących był płk Jan Górski. Cześć Jego Pamięci!
Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK