Jesienna aura nie przeszkodziła klasie II TO w poszukiwaniach wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. W tym celu uczniowie spotkali się z panią leśniczy w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie.
Miejsce zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Pniewy przyciąga rocznie siedem tysięcy osob. Chętnie wykorzystują je na treningi biegacze, rowerzyści oraz uprawiający Nordic Walking. Często spotkać można rodziców spacerujących z dziećmi. Szczególny nacisk w treści edukacyjnej położono na promowanie naturalnego surowca jakim jest drewno, podkreślając jego duże znaczenie dla człowieka i gospodarki, popularyzuje się także rekreację, oraz właściwe zachowania w lesie.
Spotkanie z młodzieżą rozpoczęła zabawa w skojarzenia. Każda grupa otrzymała zadanie, przedstawienia niewerbalnie hasła związanego z lasem. Pozostali uczestnicy wycieczki próbowali je odgadnąć. Nie było łatwo przedstawić pielęgnowanie rośliny, ochronę przed szkodnikami czy pozyskiwanie drewna. Po takiej rozgrzewce uczniowie udali się do lasu, w którym mieli okazję poznać różne gatunki drzew, dowiedzieli się, że na terenie nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe oraz borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów to 64 lata. Zwrócono uwagę na gatunki obce i inwazyjne, które stanowią poważne zagrożenie dla rodzimych ekosystemów. Uważnym obserwtorom ukazały się też ślady pozostawione przez zamieszkujace kompleks zwierzeta. Odwiedziny w szkółce uświadomiły znaczenie pracy leśników dla naszej planety, rocznie produkuje sie tutaj ponad 2,5 miliona sadzonek. Podkreślono, że podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących, oraz tworzenie nowych, z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.W Nadleśnictwie Pniewy odnowienia obejmują rocznie ok. 116 ha. Uczniowie mieli okazję porównać tempo wzrostu wierzby energetycznej i sosny, oraz zobaczyć inne " maluchy" w swoistym leśnym przedszkolu.
Uczestnikom lekcji przedstawiono gospodarcze znaczenie lasu dla człowieka. Zapewniono, że leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Po solidnej dawce wiedzy, wszyscy ochoczo skorzystali z możliwościu upieczenia kiełbasy na przygotowanym w ośrodku ognisku. Na swieżym powietrzu smakowała wyśmienicie.
Renata Bednarczyk, Julita Knutowicz