Jesienne jeszcze ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wycieczek i pikników, podczas których możemy przyglądać się z bliska przygotowującej się do zimy przyrodzie.
Taką możliwość mieli uczniowie kl II Technikum Rolniczego oraz kl II i III Technikum Architektury Krajobrazu z ZSz nr 2 w Szamotułach, którzy w październiku odwiedzili wraz z opiekunkami m.in. Wrocławskie ZOO. Zwierzęta wyczuwając nadchodzącą zimę poszukiwały na swoich wybiegach ostatnich promieni słońca, co zachęcało młodzież do zwiedzania ogrodu.
Trudno wymienić wszystkie gatunki zwierząt zamieszkujące wrocławskie ZOO, żyją tam, m.in. imponujące kotowate: lwy, tygrysy, pantery, rysie a także niedźwiedzie, żyrafy, różne gatunki małp, lemurów, monumentalne nosorożce czy hipopotamy. Liczne gatunki znajdują się także w terrarium, owadziarni, ptaszarni.
Wyjątkową atrakcją jest Afrykarium (nazwa powstała z połączenia słów Afryka i Akwarium), w którym żyją rozmaite ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, np. Jeziora Tanganika, Wybrzeża Szkieletów, Afryki Wschodniej. Niezwykłym przeżyciem jest przejście pod akrylowym tunelem imitującym Kanał Mozambicki. Przechodząc pod tą konstrukcją, możemy podziwiać egzotyczne gatunki stworzeń morskich: płaszczki, rekiny, graniki i strzępiele.
W Afrykarium można też zobaczyć kotiki, pingwiny i jedyne w Polsce manaty. Manaty to wyjątkowe ssaki zamieszkujące wody i żywiące się wyłącznie roślinnością. Długość ich ciała dochodzi do 4 metrów, a masa - powyżej 1 tony.
Kolejnym etapem wycieczki był ogród w stylu japońskim. - Cechą charakterystyczną ogrodów japońskich jest harmonia, prostota i elegancja – ma on być piękny z natury, twierdzą znawcy sztuki ogrodowej. Tutaj każdy element ogrodu ma swoje znaczenie i symbolikę. Najpopularniejszym elementem takiego ogrodu jest drzewo iglaste, sosna – symbol siły i długowieczności. Rosną tam również inne gatunki drzew, m.in. pięknie przebarwiające się jesienią, np. klony, grujeczniki, miłorzęby, różaneczniki, wiśnie czy drzewa płaczące. Inne elementy, to woda w formie stawów, strumieni i wodospadów symbolizująca życie i ruch, kamienie – symbol niezmienności i trwałości. A nawet tak abstrakcyjny element jak wiatr, o obecności którego informują nas poruszające się, liście bambusa, klonu japońskiego i traw. Niezwykłego uroku ogrodom japońskim dodają elementy oświetlające, np. latarnie z kamienia czy latarenki z bambusa.
Przepięknie zaprojektowany ogród japoński zapewnił wycieczkowiczom mnóstwo doznań estetycznych, ale był też solidną dawką wiedzy dla przyszłych architektów.
Na zakończenie pobytu grupa miała okazję podziwiać pokaz Wrocławskiej Fontanny multimedialnej, z której tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. Tą miłą niespodzianką zakończyliśmy pobyt w sercu Dolnego Śląska.
Przebywanie w pięknych miejscach relaksowało i dodało młodzieży dużo energii oraz radości. Wyjazd w piękny październikowy dzień, na pewno pozostawi miłe wspomnienia na długie lata.
Ewa Krysztofiak