• ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

          • We wtorek, 1 września, odbędzie się inauguracja nowego roku szkolnego. Spotkania odbędą się na boisku szkolnym, w razie niepogody na sali gimnastycznej. Bardzo prosimy wszystkich o zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego t.j. założenie maseczek oraz dezynfekcję rąk przy wjeściu do szkoły. Plan przebiegu rozpoczęcia nowego roku szkolnego wygląda dla poszczególnych klas następująco.

            8:00 - klasy II i III Liceum

            9:00 - klasy II technikum

            10:00 - klasy III i IV technikum

            11:00 - wszystkie klasy pierwsze liceum, technikum i szkoły branżowej

            Rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla szkół zaocznych odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 8:00. Następnie słuchacze wszystkich semestrów udają się na zajęcia do wyznaczonych sal. Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

            Wszelkie regulaminy i zasady pracy szkoły w czasie pandemii zostaną podane na początku roku szkolnego.

        • SETNA ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ
          • SETNA ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

          •       W sobotę, 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach oraz Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Orzeł" wzięli udział w uroczystościach w Cerekwicy (gm. Rokietnica).

                    Członkami obu stowarzyszeń są uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Na urocztościach były obecne dwie absolwentki liceum - Katarzyna Okraska i Zofia Kruszona. O godz. 11.00 w kościele parafialnym rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej celebrowana przez ks. Andrzeja Magdziarza, który jest absolwentem szamotulskiego "Rolnika". Następnie uczestnicy nabożeństwa udali się na stary cmentarz w Cerekwicy na którym złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobie żołnierza Armii gen. Józefa Hallera, uczestnika wojny polsko - bolszewickiej Stanisława Rogalskiego pochodzącego z miejscowej parafii. Należy wspomnieć, że w uroczystościach brał udział przedstawiciel bliskiej rodziny ks. Ignacego Skorupki, duchownego poległego podczas bitwy warszawskiej.

            Piotr Gotowy

            (Fot. Anna Okraska)

        • PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH
          • PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

          •       Coroczną tradycją w Szamotułach staje się upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wzięli udział uczniowie i absolwenci naszej szkoły - tegoroczna maturzystka Katarzyna Okraska - prezes szamotulskiego koła WSPAK do końca sierpnia tego roku oraz Dominik Dodolski, który od nowego roku szkolnego będzie pełnił funkcję prezesa koła.

                  W sobotę, 1 sierpnia, delegacje Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej koło w Szamotułach oraz Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł” zebrały się na szamotulskiej nekropolii. Dokładnie o godz. W, czyli 17.00, kiedy to 76 lat temu wybuchło powstanie w Warszawie, uczcili minutą ciszy pamięć o powstańcach. Następnie zapalone zostały znicze na grobie Leona Michalskiego - Szamotulanina, który czynnie uczestniczył w walkach powstańczych w sierpniu i wrześniu 1944 r. W uroczystościach brali udział przedstawiciele rodziny powstańca – córka oraz zięć. Znicze zostały złożone również na grobach ppłk Maksymiliana Ciężkiego, żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na szamotulskim cmentarzu oraz pod Głazem Pamięci przy Bazylice.

          • WAKACYJNE ŻYCZENIA

          • Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy wspaniałych wakacji z niesamowitymi podróżami i inspirującymi spotkaniami. Słonecznego, miłego i bezpiecznego wypoczynku życzy

                                                                                         Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

        • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM
          • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM

          •       Od kilku lat nasi uczniowie biorą udział w konkursie organizowanym przez Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku odbyła się ósma edycja tych zmagań, które współorganizowała Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

                  Patronat honorowy nad konkursem objął Wojewoda Wielkopolski. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i finału wojewódzkiego. Podczas etapu szkolnego w którym wzięły udział 83 zespoły z całej Wielkopolski do zmagań z pytaniami dotyczącymi życiorysu Józefa Piłsudskiego i Bitwy Warszawskiej przystąpiły reprezentantki naszej szkoły: Natalia Peksa i Sandra Dębowska. 9 marca zmierzyły się z testem on-line zawierającym 20 pytań. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że awansowały do finału wojewódzkiego, który miał się odbyć w Poznaniu 19 marca. Ze względu na zagrożenie epidemiczne finał ten został odwołany. Organizatorzy konkursu podjęli jednak decyzję o zorganizowaniu finału on-line, w którym najlepsze drużyny zmierzyły się z 25 bardzo wyszukanymi pytaniami związanymi z osobą Marszałka Piłsudskiego. 22 czerwca licealistki z naszej szkoły zajęły w finale konkursu 9 miejsce.

                                                                                                                                                             Piotr Gotowy

        • FORUM DIALOGU
          • FORUM DIALOGU

          • Otrzymaliśmy dzisiaj szczególną przesyłkę, zawierającą podziękowania za kontynuowanie działań podjętych przed kilkoma laty w ramach programu „Szkoła Dialogu”.  Program, realizowany przez organizację Forum Dialogu, ma na celu poszerzanie wiedzy młodzieży na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz wystosował do dyrektora Zygmunta Sługockiego list gratulacyjny, w którym złożył wyrazy uznania dla całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w budowanie dialogu polsko-żydowskiego.

          • #GASZYN CHALLENGE W ROLNIKU

          • Dziękujemy za nominację od Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach.

            Wyzwanie podjęli i pompowali dla Sandry: Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie naszej szkoły.

            Do dalszej akcji nominujemy:

            - Zespół Szkół im. J. Brzechwy w Szamotułach,

            - Szkołę Podstawową im. A. Fiedlera w Przyborowie,

            - Szkołę Podstawową nr 3 im. A. Mickiewicza w Szamotułach.

            Wszystkich uczestników akcji i nie tylko zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup leku dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra

        • GASZYN CHALLENGE
          • GASZYN CHALLENGE

          • Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów, również tegorocznych maturzystów, do wzięcia udziału w akcji Gaszyn Challenge - Pompujemy dla Sandry. Każda nominowana instytucja może nagrać film na którym uczestnicy wykonują 10 pompek bądź przysiadów a następnie nominują trzy kolejne instytucje aby zrobiły to samo. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 18 czerwca (czwartek) na godz. 14:30 na szkolne boisko w stroju umożliwiającym wykonanie zadania. Wszystkich uczestników gorąco zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup najdroższego leku świata dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra

        • NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!
          • NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!

          • Świadomi istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca na całym świecie od lat stawiamy czoło wyzwaniom wynikającym z troski o ludzkość, takim jak wychowywanie dla pokoju, edukacja o prawach człowieka, antydyskryminacyjne kształcenie międzykulturowe czy działania proekologiczne. Staramy się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość. Dostrzegamy więc potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne - więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci. Dlatego, mimo trwającej pandemii, wciąż działamy.

            W maju przyjęliśmy zaproszenie do współrealizowania - wraz z zaprzyjaźnionym poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat” - projektu edukacyjnego „Świat się zmienia tu i teraz!”. Obecnie nasze uczennice - wspólnie z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół - biorą udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności. Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczą się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiają tajniki jej produkcji, analizują problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutują o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej. W ramach projektu młodzi ludzie tworzą (na ten moment) wirtualną przestrzeń do zdobywania wiedzy i wzajemnego motywowania się do działania, a także  inicjowania i konsultowania pomysłów. Jak tylko będzie to możliwe, projekt przybierze formę spotkań i działań bezpośrednich (planowane są między innymi całodzienne warsztaty w jednym z poznańskich ogrodów społecznych, wówczas to uczennice, biorące udział w projekcie, będą mogły wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce). Ostatni etap naszych wspólnych aktywności ma dać młodzieży moc sprawczą do zmieniania świata tu i teraz. Jesienią, pod okiem szkolnych koordynatorek (Anny Kustoń, Klaudii Tomaszak-Ślipki oraz Joanny Vowie), uczennice poprowadzą warsztaty rówieśnicze oraz inne działania edukacyjne.

            Czerwiec to jednak w środowisku szkolnym głównie czas podsumowań. Za nami kolejny rok szkolny intensywnych działań, które w ostatnich miesiącach przeniosły się do świata wirtualnego. 10 czerwca br. odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych – wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od dwudziestu lat, które w tym roku (kiedy spotkania na większą skalę są niemożliwe) przeniosło się do świata online. My również zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wirtualnym festiwalu, aby porozmawiać o tym, z jakim wyzwaniami mierzyliśmy się w tym roku szkolnym i co udało nam się zrealizować. Młodzież spotkała się w specjalnie zaprojektowanych wirtualnych pokojach (powstałych w jednej z elektronicznych aplikacji) i wymieniała się doświadczeniami.  O dokonaniach naszej szkolnej społeczności opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski Gabriela Konieczna, uczennica pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego. W czasie festiwalu wszyscy mieliśmy ponadto możliwość wzięcia udziału w ciekawych webinarach, między innymi z dziennikarką i pisarką Justyną Suchecką oraz podróżniczką dookoła świata - Anną Książek. To był niezwykle inspirujący czas.

                                                                                              Anna Kustoń

                                                                                              Klaudia Tomaszak-Ślipka

                                                                                               Joann Vowie

            Autorką grafiki jest Ewelina Ładzińska - Kłaczkiewicz.

        • INTERCULTURAL LEARNING
          • INTERCULTURAL LEARNING

          • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Międzykulturowych, tym razem prowadzonych w języku angielskim przez  Petra Móri, trenera European Pool of Trainers. Wolontariuszka pochodząca z Węgier, która  od ponad 7 lat jest zaangażowana w edukację międzykulturową ,opowiedziała nam o swoich licznych podróżach, wizycie w Polsce, a przede wszystkim razem z nami przeanalizowała różnice kulturowe i co z nich wynika. Doszliśmy do wspólnych wniosków, ze inaczej nie znaczy gorzej, a raczej świadczy, że jest ciekawiej. Warsztaty Intercultural Learning in everyday life uzmysłowiły nam, że warto zdobywać kluczowe umiejętności krytycznego myślenia oraz postawy by nie generalizować i nie oceniać ludzi na podstawie tylko  tego co o nich  usłyszymy.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
      • tel. (+48) 61-29-21-559
      • ul. Szczuczyńska 3
        64-500 Szamotuły
        Poland
      • Dyrektor: Arkadiusz Majer
      • Wicedyrektorzy: Anna Kaczmarek, Łukasz Janc
      • Kierownik szkolenia praktycznego: Katarzyna Zielewicz
      • NIP: 787-10-30-195
      • REGON: 000100078
      • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
        piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
    • Logowanie