ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY W SPRAWIE ZDALNEGO NAUCZANIA
ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY W SPRAWIE ORGANIZACJI SZKOŁY W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
KOMUNIKAT MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ DOTYCZĄCY NAUKI ZDALNEJ W CZASIE ZAWIESZENIA ZAJĘĆ W SZKOLE
OGŁOSZENIE
Zajęcia w szkołach zaocznych w dniach 14 marca oraz 21 i 22 marca zostają odwołane.
W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej o zamknięciu szkół do 25 marca odwołane zostają Drzwi Otwarte dla rodziców klas VIII szkół podstawowych zaplanowane na 19 marca oraz Drzwi Otwarte dla rodziców uczniów z Zespołu Szkół nr 2 zaplanowane na 25 marca.
ULOTKA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA KORONAWIRUSA
TARGI EDUKACYJNE
W dniu 6 marca klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyła w XXIV edycji Targów Edukacyjnych w Poznaniu, w tym roku wydarzeniu przyświecało hasło #KreaTYwni.
Nasza młodzież miała okazję zapoznać się z szeroką ofertą placówek edukacyjnych – publicznych i niepublicznych szkół policealnych, wyższych, instytucji oświatowych i samorządowych, a także organizacji pozwalających rozwijać pasje młodych ludzi oraz aktywnie spędzać czas wolny.
Podczas Targów Edukacyjnych na stoisku Samorządu Województwa Wielkopolskiego uczniowie mogli skorzystać z fachowej pomocy doradców zawodowych Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.
Anna Dolińska, Aleksandra Sadek
1
UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w piątek, 28 lutego turniejem tenisa stołowego dla uczniów szkół średnich, które odbyły się w Zespole Szkół nr 1 w Szamotułach. 2 miejsce w zmaganiach pingpongistów zdobył Igor Kubiak z klasy 1 HBp.
Główne uroczystości przypadły na niedzielę 1 marca. Inicjatorami i organizatorami byli: Wielkopolskiego Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej – koły w Szamotułach oraz Szamotulskie Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Uroczystości zostały objęte patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka oraz Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak.
Od roku 2011 dzień 1 marca jest okazją do upamiętnienia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego walczących z aparatem reżimu komunistycznego o suwerenną i niepodległą Polskę. Należy wspomnieć, że tego typu uroczystości odbyły się w Szamotułach już po raz dziesiąty. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały połączone z poświęceniem sztandaru Szamotulskiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
O godz. 13.15 w Bazylice Mniejszej została odprawiona msza święta w rycie trydenckim w intencji Żołnierzy Wyklętych, zmarłych druhów TG „Sokół” w Szamotułach oraz pomordowanych przez reżim komunistyczny. Podczas uroczystości poświęcony został sztandar „Sokoła”. Następnie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Głazem Pamięci znajdującym się przy świątyni.
O godz. 15.00 w Muzeum – Zamek Górków odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych. Historię Żołnierzy Wyklętych przedstawiła prezes szamotulskiego koła WSPAK, zarazem uczennica klasy 3 HBg, Katarzyna Okraska. W imieniu władz samorządowych głos zabrała Maria Przybylska zwracając szczególną wagę na wartości, którymi kierowali się Żołnierze Niezłomni. Następnie prezes Szamotulskiego Gniazda TG „Sokół” w Szamotułach Sławomir Hazak przedstawił historię sokolich sztandarów oraz najważniejsze idee wyznawane przez członków stowarzyszenia. Bardzo ważnym momentem uroczystości było wręczenie statuetki „Sokoła” ks. kanonikowi kapitanowi Bogdanowi Kończakowi w dowód uznania za krzewienie wiary katolickiej, wartości patriotycznych oraz upowszechnianie wzorców pracy organicznej. Zasłużony żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski ze wzruszeniem opowiadał o swoich wojennych wspomnieniach. Następnie o charakterze sokolich stowarzyszeń mówił prezes Towarzystw Gimnastycznych w Polsce Damian Małecki. Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Żołnierzu Wyklętym, generale w stanie spoczynku Janie Podhorskim oraz wysłuchać koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Izabeli i Radosława Klauze.
Piotr Gotowy
12
KONFRONTACJE TEATRALNE
W czwartek 20 lutego na terenie auli Szkoły Muzycznej w Szamotułach odbyły się VI Konfrontacje Małych Form Teatralnych” TERAZ MY” organizowane przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy z Szamotuł. W organizację i sprawny przebieg tego wydarzenia zaangażowała się młodzież z Szkolnego Klubu wolontariatu „ PROMYK”. Jak zawsze wykonali wszystkie powierzone im zadania na szóstkę, za co im serdecznie dziękuję i zachęcam do udziału w kolejnych przedsięwzięciach.
Arleta Danielewicz
1
PANCAKE DAY
Dziś Pancake Day, czyli angielskie ostatki. Dzień w którym wszyscy w Wielkiej Brytanii nie tylko objadają się naleśnikami, ale także organizują różnorodne konkursy z naleśnikiem w roli głównej. Przypominamy zeszłoroczne wyczyny obecnej klasy 4 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
Martyna Kustoń
STRAŻNICY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
21 lutego, jak zawsze o godz. 10.30, rozpoczęły się zajęcia w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników realizowane przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W piątej odsłonie tego projektu zatytułowanym „Ekonomiczny zawrót głowy” wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.
Wykład wprowadzający „Od gospodarstwa domowego do gospodarki regionalnej” wygłosił dr hab. Jakub Hadyński. W bardzo przystępny sposób historię Unii Europejskiej przedstawił dr hab. Arkadiusz Sadowski. Część wykładowa zakończyła się ciekawym wykładem wygłoszonym przez dr hab. Barbarę Hadryjańską.
Po przerwie obiadowej rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Dr Paweł Siemiński zapoznał młodzież ze środowiskowym zarządzaniem przedsiębiorstwem. Dr Anna Wielicka – Regulska przedstawiła informacje na temat przyszłości rynku pracy w Polsce i na świecie. Największe wrażenie zrobiły zajęcia ostatnie prowadzone przez kilku pracowników naukowych pod kierunkiem dr Magdaleny Jaworskiej „Strażnicy zrównoważonego rozwoju”. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał naklejkę potwierdzającą, że będzie stał na straży realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju na świecie, które mają być realizowane do 2030 roku.
Kolejne zajęcia już w połowie marca.
Piotr Gotowy
13
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
NASI UCZNIOWIE NA BALU INTEGRACYJNO-KARNAWAŁOWYM
Parę dni temu pisaliśmy o udziale naszych uczniów w balu integracyjno - karnawałowym dla osób niepełnosprawnych organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Dziś kolejna porcja zdjęć z tego wydarzenia.
Zdjęcia: Natalia Pietrzak
8
KOLEJNA WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MŁODYCH PRZYRODNIKÓW
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KOLEJNA WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MŁODYCH PRZYRODNIKÓW.
12We wtorek 18 lutego grupa 45 uczniów klas pierwszych po raz czwarty wzięła udział w zajęciach Uniwersytetu Młodego Przyrodnika na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Tym razem młodzi naukowcy przeprowadzali eksperymenty związane z wodą i powietrzem. Dzięki nim dowiedzieli się dlaczego statki nie toną oraz na czym polega tajemnica Trójkąta Bermudzkiego. Oprócz tego szukali sposobów takiego zagospodarowania działki aby maksymalnie zatrzymać na niej wody opadowe przy niewielkich nakładach finansowych.
W trakcie zajęć z umiejętności społecznych młodzież uczyła się współpracy i komunikacji w grupie.
Kolejny zjazd również zapowiada się ciekawie. Odbędzie się on już 11 marca.
Ewa Kobylińska, Joanna Zawieja, Renata Bednarczyk, Katarzyna Jakubowska
SPOTKANIE WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
18 lutego w sali koncertowej Muzeum – Zamek Górków odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dla członków i sympatyków szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie opiekun koła p. Piotr Gotowy zaznaczył, że rok 2019 i 2020 to bardzo ważne daty roczne dla stowarzyszenia. W ubiegłym roku minęła 15 rocznica powstania organizacji jako Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej. 22 czerwca 2010 r. TPAK stało się kołem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Poznaniu. Spotkanie było dobrym momentem aby podziękować inicjatorce powstania pierwszej tego typu organizacji w Wielkopolsce, a drugiej w Polsce, wieloletniej kustosz szamotulskiego muzeum p. Elżbiecie Ratajczak. Słowa uznania zostały skierowane również w stronę wieloletniej opiekunki młodzieży podczas wielu wyjazdów i uroczystości, emerytowanej nauczycielce historii z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach p. Hannie Rys. Następnie prezes szamotulskiego koła WSPAK, licealistka Katarzyna Okraska, oraz wiceprezes koła, uczeń technikum Mikołaj Janas przedstawili sprawozdanie z działalności stowarzyszenia za rok 2019. Co roku do największych przedsięwzięć szamotulskiego koła WSPAK należy organizacja uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach, wyjazdów na Dni Ułana do Poznania czy zorganizowanie Rajdu do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. Nie byłoby tych inicjatyw gdyby nie wsparcie finansowe i patronackie ze strony władz gminnych i powiatowych. Młodzi członkowie WSPAK organizują, współorganizują i biorą udział w wielu innych uroczystościach upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i nie tylko. W drugiej części spotkania uczniowie z kilku szamotulskich szkół mieli okazję wysłuchać wspomnień z czasów okupacji p. Aleksandry Pruszkowskiej, która mimo sędziwego wieku przez ponad godzinę opowiadała o losach swojej rodziny podczas II wojny światowej.
WSPAK – koło Szamotuły
POZNAJMY SIĘ
Rok minął bardzo szybko – w piątek 24 stycznia już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w balu integracyjno - karnawałowym dla osób niepełnosprawnych organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Jak tradycja nakazuje rozpoczęto go staropolskim polonezem w wykonaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Kolejne minuty balu to wspólna zabawa, taniec oraz degustacja między innymi pysznego tortu. Jako współorganizatorzy balu mieliśmy do wykonania kilka zadań. Obsługą kelnerską i przygotowaniem kanapek zajęli się uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu PROMYK- pomagali uczestnikom balu, rozmawiali z nimi starając się poznać ich świat. To był dobry czas – dlatego na pewno spotkamy się za rok.
A. Danielewicz, K. Zielewicz , J. Zawieja, B. Budzińska, A. Dolińska
CZAR STUDNIÓWKOWEJ NOCY
Studniówka to wydarzenie wyjątkowe i szczególnie ważne dla każdego ucznia szkoły średniej. 24.01.20 roku w restauracji Wu-Zet-Ka w studniówkowym balu naszej szkoły uczestniczyli uczniowie klas trzecich Liceum i czwartych Technikum, grono pedagogiczne, zaproszeni goście oraz przedstawiciele rodziców.
Wieczór rozpoczął się od części oficjalnej, podczas której młodzież wspominała moment rozpoczęcia nauki w naszej szkole, podziękowali nauczycielom za pomoc w pokonywaniu wyboistej drogi do osiągnięcia pełni wiedzy. Szczególnie serdeczne podziękowania za trud włożony w opiekę nad nimi przez cały okres nauki złożyli na ręce wychowawców: pani Marleny Grendy, pani Katarzyny Jakubowskiej, pani Elżbiety Czarneckiej i pana Daniela Kuzary.
Następnie młodzież prosiła o zabranie głosu pana dyrektora Zygmunta Sługockiego. W swoim wystąpieniu pan Dyrektor powitał wszystkich uczestników balu, zaproszonych gości i rodziców, życzył maturzystom satysfakcjonujących wyników egzaminów maturalnych, realizacji planów zawodowych, a przede wszystkim udanej szampańskiej zabawy.
Przedstawicielka Rady Rodziców pani Żaklin Konieczna wyraziła swoją wdzięczność za troskę i zaangażowanie nauczycieli w proces wewnętrznego doskonalenia młodych ludzi w ciągu minionych lat spędzonych przez nich w szkole. Wspomniała o trudzie przygotowania się uczniów Technikum do egzaminów zawodowych i w imieniu rodziców życzyła uczniom powodzenia w dalszych zmaganiach ze wszystkimi wyzwaniami, jakie postawi przed nimi w przyszłości życie – egzaminami maturalnymi, studiami, pracą zawodową.
Młodzież prowadząca studniówkowy wieczór wyraziła podziękowania dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły za poświęcony czas, trud, opiekę i troskę. Jako dowód wdzięczności wręczyli dyrekcji i przedstawicielce Rady Rodziców bukiety kwiatów.
Bal rozpoczął się tradycyjnie – staropolskim polonezem. Wspaniałą choreografię przygotowała: pani Julita Knutowicz . Przejęci i skupieni uczniowie zaprezentowali bardzo efektowny, trudny układ taneczny, w którym były liczne przejścia, tunele i skomplikowane figury w takt pięknej muzyki. Za trud żmudnych przygotowań do tak cudownego poloneza młodzież i wychowawcy podziękowali opiekunce bukietem kwiatów.Rozpoczęła się wspaniała zabawa taneczna. W przerwie tanecznych ewolucji młodzież zaprezentowała przygotowane niespodzianki dla wychowawców - piękne prezentacje wspomnieniowe z wydarzeń klasowych ( technikum) i poetyckie spojrzenie na pracę wychowawcy ( liceum).
A potem….. był czas na wspólne pamiątkowe fotografie, tort i taneczne szaleństwo studniówkowej nocy.
Foto: Magda Prętka.
3
RELACJA Z DNIA PATRONA
Jednocześnie rozpoczyna swoje działanie kanał na YouTube - "Rolnik TV" - zapraszamy do subskrybowania!
link do kanału: https://www.youtube.com/channel/UCXbN0QiwqnjfkjWDE6Pnfzw…
Poniżej link do relacji z Dnia Patrona: https://www.youtube.com/watch?v=MMuLC-Rn_NM
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
W piątek, 24 stycznia Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach obchodził święto patrona. Część oficjalna rozpoczęła się od uroczystego apelu podczas którego uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z życiorysem Stanisława Staszica. Następnie dyrektor Zygmunt Sługocki wraz z członkiem Zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierzem Michalakiem wręczyli dyplomy uczniom, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce za I semestr oraz stuprocentową frekwencję. Nagrodzone zostały także klasy, które zebrały najwięcej monet w akcji „Góra Grosza” przeprowadzonej przez szkolny samorząd. Uhonorowano również najbardziej utalentowanych rysowników, którzy różnymi technikami przedstawili wizerunek patrona szkoły. Dalsza część uroczystości przebiegła w myśl zasady „święto szkoły okazją do dobrej zabawy”. Głównym elementem tej części były prezentacje artystyczne przygotowane przez uczniów liceum i technikum. Gościnnie podczas obchodów dnia patrona wystąpiły przedszkolaki, których występ wzbudził szczególny aplauz publiczności. Następne każda klasa zaprezentowała pokaz strojów związanych z kierunkiem, zawodem w którym się kształci. Byli więc rolnicy, kucharze, kelnerzy, technolodzy żywności, lingwiści ale też… wolnomyśliciele. Bardzo dużo emocji wzbudził pokaz talentów. A były to talenty w wielu dziedzinach więc obok recytacji był śpiew, taniec a także prezentacja umiejętności plastycznych. Ciekawym przerywnikiem był konkurs przygotowany przez prowadzącego imprezę p. Bartosza Śwista, w którym uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytania dotyczące szkoły przy użyciu swoich telefonów komórkowych zalogowanych na odpowiedniej stronie. Na zakończenie najbardziej „wygadani i odważni” uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie podczas którego mogli zaprezentować w humorystyczny sposób swoje umiejętności i wiedzę.
950
AKCJA GÓRA GROSZA
W akcji Góra Grosza, która trwała od 25 listopada 2019 roku do 10 stycznia 2020 roku zebraliśmy:
24 677 sztuk monet, to jest 47,5 kg! A kwotowo rzecz ujmując 617 zł i 24 gr
W rywalizacji między klasowej najwięcej monet uzbierały klasy:
Miejsce VIII
1 204 sztuk monet zebrała klasa pana Piotra Gotowego – 1GRp
Miejsce VII
1 553 sztuk monet zebrała klasa pani Ewy Kobylińskiej – 3 KRT
Miejsce VI
1 625 sztuk monet zebrała klasa pani Renaty Bednarczyk – 2 G/T
Miejsce V
2 388 sztuk monet zebrała klasa pani Magdaleny Grążki – 1 KTp
Miejsce IV
3 658 sztuk monet zebrała klasa pani Marleny Grendy - 3 LO
Miejsce III
3 976 sztuk monet zebrała klasa pani Kasi Jakubowskiej – 4 K/O
Miejsce II
4 300 sztuk monet zebrała klasa pani Marleny Solarz - Nowak – 2 TAK
Miejsce I
4 685 sztuk monet zebrała klasa pani Joasi Tysiak – 1 KO
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej rywalizacji za rok!
UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW PO RAZ CZWARTY
Uczennice naszego liceum i technikum już po raz czwarty uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Ekonomia dla Młodych Przyrodników” realizowanych przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas zjazdu uczestniczki projektu miały okazję wziąć udział w trzech wykładach i trzech zajęciach o charakterze warsztatowym. Pierwszy wykład o ochronie własności intelektualnej i nie tylko wygłosił dr Damian Puślecki. W bardzo przystępny sposób ścieżki kariery młodego naukowca przedstawili młodzi doktoranci p. Bartłomiej Bajan i p. Krzysztof Pawłowski. Na koniec tematyki wykładowej dr hab. Wawrzyniec Czubak omówił wdrażanie pomysłów naukowych w życie.
Niezwykle ciekawa okazała się część warsztatowa, która miała charakter wybitnie humanizujący. Warsztaty „Filozofia, jako ćwiczenia duchowe” w niezwykle ciekawy sposób przeprowadził dr Damian Michałowski. Podczas drugich zajęć uczniowie rozwijali swoje kompetencje społeczne – myślenie i podejmowanie decyzji pod kierunkiem dr Olgi Grabowskiej - Chenczke. Na ostatnich zajęciach o charakterze warsztatowym dr hab. Magdalena Kozera – Kowalska i mgr Alina Nowotarska przekonywały uczniów dlaczego warto być aktywnym. Kolejne zajęcia w przyszłym miesiącu.
Piotr Gotowy
3
Archiwum Aktualności