Od wielu lat w naszej szkole podejmowane są różnego rodzaju działania mające prowadzić do zwiększenia świadomości prawnej młodzieży (wizyty z panem Piotrem Gotowym w Sądzie Rejonowym w Szamotułach czy edukacyjne spotkania z sędziami). Tym razem w gościnnych murach Sali Koncertowej Muzeum Zamek Górków odbyła się symulacja rozprawy sądowej przeprowadzona przez sędziego Arkadiusza Krupę z Sądu Rejonowego w Łobzie. Poszczególne role odegrali uczniowie klas licealnych: prokurator - Patrycja Dekiert (3 LO), poszkodowana - Martyna Dera (3 LO), ławnicy - Jakub Dekiert (1 LO) i Piotr Wilk (2 LO), radca prawny - Dominik Dodolski (1 LO), protokolantka - Katarzyna Okraska (3 LO). Ponadto w role świadków wcielili się: Julia Paczuszka (3 LO), Wiktoria Przygocka (3 LO), Maksymilian Leszczyński (3 LO) oraz Bruno Starosta ( 2 LO).
Głównym wątkiem rozprawy był stalking. Publiczność, którą stanowili licealiści naszej szkoły, dowiedziała się, jak wygląda rozprawa sądowa, jaka jest różnica między składaniem wyjaśnień a składaniem zeznań i jak wygląda procedura przesłuchania świadka z przyrzeczeniem.
Zastosowana metoda aktywizująca zwiększyła siłę przekazu. Mimo że te innowacyjnie przeprowadzone zajęcia trwały ponad 1,5 godziny, ani na chwilę nie wkradła się nuda. Dzięki ciekawym anegdotom i komentarzom przywoływanym przez sędziego Arkadiusza Krupę, wszyscy (zarówno aktorzy, jak i widownia) z uwagą śledzili przebieg rozprawy. Taka forma edukacji prawnej zwiększa świadomość poruszanych zagadnień, jest też skutecznym działaniem profilaktycznym, kształtuje poczucie świadomości obywatelskiej i ukierunkowuje wybory młodych ludzi, aby były one zgodne z prawem.
Na pamiątkę swojego pobytu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach nasz uzdolniony plastycznie gość zostawił niestandardowy - rysunkowy - wpis w księdze gości. Dziękujemy.