AKCJA CHARYTATYWNA "SERCE DLA LWOWA"
Wzorem ubiegłego roku w odpowiedzi na apel Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej „ Serce dla Lwowa”. Celem akcji była zbiórka żywności dla polskich rodzin mieszkających w Lwowie i jej okolicach. Zaangażowała się w nią cała społeczność Zespołu Szkół nr 2 – zarówno uczniowie jak i grono pedagogiczne. W piątek 22 listopada dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Zamku Górków żywność przewieziono do siedziby Towarzystwa Miłośników Lwowa w Poznaniu. Na początku grudnia paczkami żywnościowymi obdarowane zostaną polskie rodziny. Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w zbiórkę.
KAMPANIA "BIAŁA WSTĄŻKA"
25 listopada nasza szkoła przyłączyła się do największej kampanii na świecie " Biała Wstążka" mającej na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. W ramach tej akcji w klasach przeprowadzono krótkie spotkania informacyjne dotyczące pomysłodawców oraz przesłania kampanii. Dziewczynki przypięły swoim kolegom biała wstążeczkę będącą symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem do braku akceptacji i milczenia na temat wszelakiej przemocy.
ŻEGNAJ SALWA!
W piątek rozstaliśmy się z naszą koleżanką Salwą, która spędziła z nami trzy miesiące. Nasza rówieśniczka, pochodząca z Indonezji, była u nas w ramach programu Fundacji AFS. To międzynarodowa organizacja umożliwiająca ludziom z całego świata poznawać kulturę wybranego kraju, mieszkając w rodzinie wolontariuszy. Celem pobytu Salwy była nauka języka polskiego, poznanie kultury i zawarcie znajomości z rówieśnikami. Rozmawialiśmy z nią w języku angielskim, ale też pomagaliśmy jej w nauce języka polskiego. Jej obecność w naszej klasie była ciekawym doświadczeniem; dzięki niej mogliśmy posłuchać języka indonezyjskiego i opowieści o egzotycznej dla nas kulturze. Najbardziej zachwyciły nas fotografie ukazujące krajobrazy licznych wysp, z których składa się Indonezja.
ŻYWA BIBLIOTEKA, CZYLI KOLEJNA ODSŁONA TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ
W Tygodniu Edukacji Globalnej (w czwartek 21 listopada) zaprosiliśmy również młodzież do skorzystania z oferty - przygotowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat” - Żywej Biblioteki. Celem innowacyjnego przedsięwzięcia było stworzenie dla młodych ludzi niezwykłej przestrzeni dialogu i porozumienia, zdobywania wiedzy, przeciwdziałania uprzedzeniom i stereotypizacji, kształtowania postaw otwartości i akceptacji wobec inności. W Żywe Książki wcielili się różnej narodowości (szwajcarskiej, armeńskiej, tureckiej, kosowskiej, kurdyjskiej oraz polskiej) wolontariusze działający we wspomnianym stowarzyszeniu, reprezentanci rozmaitych krajów, kultur, wyznań, dziedzin aktywności i zainteresowań. Osoba chcąca „wypożyczyć” Książkę - jak na czytelniczkę i czytelnika przystało - miała swoją kartę biblioteczną i wgląd do specjalnego katalogu z dostępnymi „tytułami”. Jako miłośniczki i miłośnic
DRZEWA POKOJU I RADOŚCI
Świadomi istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca na całym świecie od lat stawiamy czoło wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości, takim jak wychowywanie dla pokoju, edukacja o prawach człowieka, antydyskryminacyjne kształcenie międzykulturowe czy działania proekologiczne. W myśl idei stworzonej przez (działające przy Radzie Europy) Centrum Północ-Południe staramy się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość i dostrzegać potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne, więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci.
NIEZWYKŁE DZIAŁANIA NIEZWYKŁYCH LUDZI
17 listopada semestr IIIC LO dla dorosłych spędził w Nowym Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Przemierzając 120 hektarowy kompleks leśny w którym usytuowany jest zwierzyniec młodzież miała okazję doświadczyć efektów pracy ludzi, którzy swoim podopiecznym poświęcają pełną pasji pracę. Wizja przyjaznego zwierzętom obiektu jest tutaj realizowana od wielu lat. Marzeniem jest stworzenie azylu nie tylko dla niedźwiedzi. Dzięki spektakularnej akcji ratowania skrzywdzonych przez człowieka tygrysów o poznańskiej placówce usłyszał cały świat. Podczas rozmowy z pracownikami ogrodu uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o katastrofalnej sytuacji populacji tego największego z kotów. W środowisku naturalnym tygrysy nie mają wrogów, największe zagrożenie stanowi dla nich człowiek. Przejęte z granicy osobniki są wnikliwie badane, obserwowane i leczone. Niestety nie mogą pozostać w Poznaniu, są przygoto
MŁODZI MIŁOŚNICY EKONOMII PO RAZ KOLEJNY NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM
Już po raz drugi uczennice naszego liceum i technikum uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Ekonomia dla Młodych Przyrodników” realizowanych przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas drugiego zjazdu uczestniczki projektu miały okazję wziąć udział w trzech wykładach i trzech zajęciach o charakterze warsztatowym. Pierwszy wykład p.t. „Więcej niż miód, czyli dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły” został wygłoszony przez mgr Krzysztofa Różańskiego. Ciekawej analizy wyżywieniowej i środowiskowej światowego rolnictwa ostatnich 50 lat mieli okazję wysłuchać uczestnicy wykładu dr hab. Arkadiusza Sadowskiego. Na koniec tematyki wykładowej dr Aldona Standar przedstawiła informację na temat konkurowania między sobą regionów.
WIZYTA NA UKRAINIE 2019 - WSZYSTKIE ZDJĘCIA
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta na Ukrainie 2019 - wszystkie zdjęcia.
138
SZKOLENIE KRUS W KLASACH TECHNIKUM ROLNICZEGO
Uczniowie klas pierwszych Technikum Rolniczego wzięli udział w szkoleniu „Pracuj bezpiecznie” prowadzonym przez panią Małgorzatę Hojan-Tryszczyńską , przedstawicielkę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Szamotułach.
W szkoleniu poruszono temat wypadków przy pracy w rolnictwie. Uczniowie obejrzeli film instruktażowy, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przedstawiał on bezpieczne postępowanie w czasie zajęć gospodarskich.
EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY
W Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach realizowany jest projekt Edukacja Prawna Młodzieży, którego koordynatorem jest sędzia Sądu Rejonowego w Szamotułach pan Kajetan Kosterkiewicz. W programie projektu przewidziane są spotkania pracowników sądu z uczniami naszej szkoły. W ramach zajęć omawiane są zagadnienia najbardziej interesujące uczniów i przez nich wybrane.
INAUGURACJA KOLEJNEGO ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU MŁODEGO PRZYRODNIKA
We wtorek 12 listopada uczniowie klas I HBp i I KTp ( w sumie 49 osób) rozpoczęli swoją przygodę z nauką w ramach Uniwersytetu Młodego Przyrodnika. Podobnie jak w roku ubiegłym nasza szkoła przystąpiła do projektu prowadzonego przez Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To przedsięwzięcie jest finansowane z funduszy UE.
KINDNESS DAY
KINDNESS DAY to święto dobroci i życzliwości - obchodzone corocznie (od 2010 r.) w Wielkiej Brytanii, a polegające na propagowaniu czynienia dobra na szeroką skalę. W 2011 roku została założona organizacja KINDNESS UK – zajmująca się koordynowaniem działań rozpowszechniających dobre uczynki. Pomysłodawcą i założycielem organizacji jest David Jamilly, który gorąco zachęca by każdy dzień był wypełniony dobrocią i życzliwością. David przesłał specjalnie dla naszej szkoły tzw. School Pack- z przykładami dobrych praktyk. Brytyjczycy świętują już po raz dziewiąty, nasza szkoła przyłączyła się po raz pierwszy, jednak działa dobroczynnie już od dawna - możemy pochwalić się sporą ilością różnorodnych aktów życzliwości i dobroci wobec innych – pamiętamy bowiem, że dobro wraca - ze zdwojoną siłą!
RAJD NIEPODLEGŁOŚCI
Tradycyjnie w Święto Niepodległości, uczniowie Technikum i Liceum Ogólnokształcącego ze szkolnego koła turystycznego wzięli udział w XXV Rajdzie Niepodległości. W tym roku wybraliśmy trasę szlakiem miejsc pamięci. Jest to szczególny rajd, który, nie tylko integruje młodzież ale i uczy szacunku i pamięci do przodków Ziemi Szamotulskiej, którzy walczyli o naszą wolność !
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„ Synkowie moi, poszedłem w bój
jako wasz dziadek, a ojciec mój..”
8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pamięć minionych dni przywołali uczniowie klas pierwszych – liceum ogólnokształcącego i technikum rolniczego. Zaprezentowali teksty poetyckie oraz pieśni legionowe wzbogacone o materiały archiwalne z czasów Wielkiej Wojny.
101. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W ostatnich dniach członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, a zarazem uczniowie Zespołu Szkół nr 2, brali udział w obchodach 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości. W sobotę, 9 listopada, delegacja szamotulskiego koła WSPAK wzięła udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych przez Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, które odbyły się w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach. W poniedziałek, 11 listopada, delegacje szkolna i WSPAK-owska wzięły udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej, podczas której Słowo Boże wygłosił ks. Dziekan Mariusz Marciniak. Następnie korowód uczestników przemaszerował pod Kamień Pamięci pod którym zostały złożone okolicznościowe wiązanki kwiatów.
DZIEJE SIĘ W INTERNACIE NASZEJ SZKOŁY
W tym roku szkolnym wiele ciekawych inicjatyw miało miejsce w internacie naszej szkoły. Niektórzy uczniowie zamieszkują w ciągu tygodnia w internacie i nie mogą narzekać na brak atrakcji.We wrześniu odbyły się w internacie warsztaty poświęcone dbaniu o urodę i higienę. Zaproszone panie dały recenzję odnośnie poszczególnych kosmetyków. Następnie pokazały krok po kroku jak wykonać makijaż i zadbać o siebie. Każdy wychowanek miał swoje stanowisko pracy.W tym samym miesiącu zorganizowaliśmy w internacie zbiórkę rzeczy i zabawek na rzecz chłopca chorego na glejaka. W akcję włączyła się Pani Hoffmann - Nowak, która dostarczyła sporo rzeczy. Wychowankowie zapakowali prezenty dla chłopca oraz wypisali kartki urodzinowe dla niego.W październiku włączyliśmy się w akcję ,,Kartka dla Powstańca". Wraz z wychowankami stworzyliśmy takowe kartki dla poszczególnych osób i wysłaliśmy je. Wyraziliśmy w nic
FASCYNUJĄCY, WODNY ŚWIAT.
30 października uczniowie z klas II T/G, IIIG i IV G wybrali do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. To miejsce , w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi; ukazaniu wody z różnych , fascynujących perspektyw. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym , XIX- wiecznym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych., który pełnił swoją funkcję do 2011 roku. Zwiedzającym podzielono tematy związane z wodą na dziewięć stref – planeta wody, historia inżynierii wodnej, miasto i woda, stany wody, człowiek i woda, ocean życia , głębiny, strefa relaksu i strefa dla dzieci.Podczas pełnego wrażeń dnia młodzież dowiedziała się min. ,że śnieg wcale nie jest biały , że według prognoz do 2050 roku w oc
STYPENDIUM ADM
6 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas Technikum Technologii Żywności z delegacją firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. – panem Andrzejem Łukanowskim i panem Bartłomiejem Majewskim.ADM Szamotuły w kwietniu 2017 r. podpisał z dyrekcją szkoły umowę patronacką i w ten sposób objął honorowy patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik technologii żywności.Obecni goście wręczyli uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce , dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium ADM. Są to uczniowie klasy drugiej – Dawid Gąsiorowski, Julia Kinal, Magdalena Sołtysiak; uczniowie klasy trzeciej – Maria Kowal, Sandra Lis, Julia Ostrycharczyk ; w klasie czwartej – Marta Judkowiak, Jakub Janecki, Maciej Olszewski.Zgodnie z regulaminem uprawnionymi do otrzymania stypendium są uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w swojej klasie ( trzy najlepsze średnie ocen) na zakończenie rok
SZLAKIEM DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości było jednym z najważniejszych wydarzeń 2018 roku. W ramach obchodów rocznicowych, w okresie od grudnia 2017 roku aż do chwili obecnej, społeczność naszej szkoły podejmowała liczne działania, które były okazją do godnego upamiętnienia niepodległościowego czynu i wspólnego świętowania.Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainicjowaliśmyw szkole ekspozycją poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Na wystawie zgromadziliśmy wiele zdjęć, publikacji książkowych i innych eksponatów z epoki. Wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszyły się szabla i patent oficerski z podpisem Marszałka oraz plansze przedstawiające karykatury z okresu międzywojennego, które szkoła otrzymała dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Historii Kielc.Równie wyjątkowe było zakończenie obchodów rocznicowych. Uczennice oraz uczniowie naszej szkoły, pod opi
ŚWIADECTWO (NIE)ZAPOMNIANEGO CMENTARZA
Przed II wojną światową ludność Szamotuł pod względem narodowościowym, kulturowym i religijnym była bardzo zróżnicowana. Nie tylko mamy tę świadomość, ale i chcemy się nią dzielić zinnymi mieszkańcami naszego miasta.Dzięki staraniom Dyrektora naszej szkoły, Zygmunta Sługockiego, 9 października 2018 roku przy placu Henryka Sienkiewicza (na fragmencie użytkowanego przez szkołę obecnie terenu) odsłonięto tablicę upamiętniającą, znajdujący się tam do 1945 roku, cmentarz ewangelicki. W ceremonii udział wzięli wówczas m.in. przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, osoby duchowne, w tym ksiądz Marcin Kotas - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu - a także uczennice i uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z innych szamotulskich szkół.23 października br. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się - zorganizowana wspólnie z Chrześcijańską Akademią Teologiczną - konferenc
PROJEKT ZAGRANICZNYCH STAŻY ZAWODOWYCH W NIEMCZECH
Godziny dzwonków
Czwartek 24.04.2025Kalendarz
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Święto Flagi
- 02.05.
- Święto
- maj
- 03
- Święto Konstytucji 3 Maja
- 03.05.
- Święto
- cze
- 08
- Koniec klasyfikacji szkół zaocznych za II semestr
- 08.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 11
- Koniec klasyfikacji szkół dziennych za II semestr
- 11.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 19
- Boże Ciało
- 19.06.
- Święto
- cze
- 20
- Dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych
- 20.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 27
- Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 27.06.
- Inne wydarzenie
Galeria zdjęć
brak danych1% DLA ZUZI
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1491207Logowanie