CZY WIESZ CO TO JEST OŚWIADCZENIE WOLI ?
Odpowiedź na to pytanie możesz uzyskać dzięki uczniom działającym w ramach kampanii Drugie Życie. Oświadczenie woli to świadoma zgoda na pobranie naszych organów po śmierci. W naszym prawie funkcjonuje zasada zgody domniemanej - oznacza ona, że osoba, która nie wyraziła obiekcji w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów zgadza się na pośmiertne pobranie narządów do transplantacji. Centralny Rejestr Sprzeciwów (CRS) to baza danych zawierająca deklaracje osób, które nie wyraziły zgody na przeszczepienie narządów. Lekarz przed pobraniem narządów od zmarłego ma obowiązek sprawdzić, czy dana osoba nie złożyła za życia sprzeciwu. CRS prowadzi Centrum Organizacyjno - Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” – organizacja nadzorująca pobieranie i przeszczepianie narządów w naszym kraju.
ZARZĄDZENIE NR 8/2021 DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W SZAMOTUŁACH
Dotyczy organizacji nauki hybrydowej w naszej szkole.
SPOTKANIE Z IRLANDZKIM PISARZEM
Członkowie szkolnego klubu czytelniczego – Sit and Read mieli niebywałą okazję wysłuchać Irlandczyka - Ronana Hessiona - autora „Leonard and Hungry Paul”. Książka, która nominowana jest w tym roku do wielu nagród, m.in. An Post Irish Book Awards: Best newcomer, Books Are My Bag Award for Fiction, Republic of Consciousness Prize , stała się lekturą tegorocznej edycji One Dublin One Book. „Leonard and Hungry Paul” znajduje się na 6. miejscu listy bestsellerów, a także na 8. miejscu w rankingach irlandzkich bibliotek.
WSPÓLNIE WOKÓŁ BARW NARODOWYCH
Z okazji święta Konstytucji 3 maja 1791 r. w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbywały się zajęcia zdalne, które przybliżały ich genezę i znaczenie 2 i 3 maja.
Uczennice i uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych on-line. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe udostępniło wykład z cyklu Labirynty sztuki, gdzie dr Hubert Bilewicz rozszyfrowywał ukryte w dziele Jana Matejki treści i pokazywał jak sztuka przeplata się z polityką.
POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
30 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach rozdanie świadectw absolwentom Liceum i Technikum oraz Liceum dla Dorosłych.
W imieniu Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów: Piotra Wilka z liceum i Julii Czekały z technikum wręczył dyrektor Zygmunt Sługocki.
ŁĄCZY NAS JEDNA KSIĄŻKA
Dublin - jako miasto literatury UNESCO co roku organizuje akcję, w której cała stolica czyta jedną, wybraną przez Urząd Miasta Dublin, książkę. Tegoroczna, kwietniowa edycja - pod nazwą One Dublin One Book – promuje dzieło Rónána Hessiona „Leonard and Hungry Paul” – piękną opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy postrzegają świat trochę inaczej niż wszyscy, próbują odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości, a przede wszystkim - docenić to co wokół nich i dać przykład czytelnikowi jak wartościowe potrafi być życie.
KAMPANIA DRUGIE ŻYCIE
Kampania społeczna Drugie Życie po raz czwarty zagościła w progach naszej szkoły. Jest to akcja edukacyjna, wspierająca i promująca działania na rzecz transplantacji i świadomego dawstwa narządów po śmierci. Uczestnicy kampanii rozmawiają i wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące przeszczepiania narządów. Do ich zadań należy także zachęcanie do podpisywania oświadczeń woli czyli zgody na pobranie narządów po naszej śmierci. Obecna kampania z powodu panującej pandemii ma zupełnie inny charakter. W semestrze drugim uczestnicy kampanii - Weronika Putyra i Bartosz Klimko (uczniowie klasy III K) spotkali się z uczniami naszej szkoły online. Ich celem było przekazanie podstawowych informacji na temat przeszczepów oraz sprowokowanie dyskusji na temat transplantacji i oświadczeń woli.
LABORATORIA MEDIALNE FILMOTEKI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
W kwietniu uczniowie liceum ogólnokształcącego wzięli udział w laboratoriach medialnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, czyli zdalnych warsztatach edukacyjnych przybliżających sylwetki ludzi kultury, sztuki, nauki i polityki okresu dwudziestolecia międzywojennego, z wykorzystaniem unikalnych cyfrowych archiwów z tego okresu. Spotkanie prowadziła doświadczona edukatorka medialna - Paulina Jędrzejewska. Licealiści, w trakcie warsztatów zatytułowanych Kult ciała - festiwal piękna. Jak, wykorzystując narzędzia cyfrowe, można manipulować obrazem?, zgłębili historię kina dwudziestolecia międzywojennego. Z zainteresowaniem obejrzeli fragmenty filmu Leni Riefenstahl o olimpiadzie z 1936 roku, co zainicjowało dyskusję o dynamicznych ujęciach i sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Finalnie uczniowie stworzyli niebanalne prace cyfrowe na
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Dziś, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, swoje święto obchodzą pisarze, poeci, tłumacze, wydawcy, ale też my - czytelnicy.
Zgadzamy się ze słowami rosyjskiego pisarza i publicysty - Maksyma Gorki : „ Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi- doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”. Dlatego w ramach szkolnej akcji poprosiliśmy o wskazanie książek, które mogą stać się zarówno „doradcą, jaki i przyjacielem”
10-MINUTOWE WYZWANIE CZYTELNICZE
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które przypada 23.04. 21 – uczniowie i uczennice naszej szkoły postanowili wziąć udział w 10 – minute reading challenge. Wyzwanie polegało na codziennym - przynajmniej 10 minutowym - czytaniu tekstów w języku angielskim.
Jak pokazują badania – codzienne czytanie w obcym języku ma zbawienny wpływ na rozwijanie wielu umiejętności : poznajemy nowe słowa i sformułowania, a to sprawia, że wzbogacamy nasz zasób słownictwa, obserwujemy jak działa gramatyka w kontekście; czytanie każdego dnia doskonale też oddziałuje na umiejętność mówienia i słuchania w języku obcym. Oczywiście, niewątpliwym atutem takich powtarzanych czynności jest zyskanie chwili relaksu i wytchnienia od codzienności. A wybierając powieści w oryginale- obcujemy z autentycznym językiem – niezaburzonym przez tłumaczenie, jesteśmy bliżej autora - co też sprawia ogromną sat
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
W czwartek 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Uznano je świętem globalnym w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w Rio de Janeiro. Do dnia dzisiejszego jest doskonałą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów jakie mogą się pojawić na skutek zmian klimatycznych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
PROJEKT ZAGRANICZNYCH STAŻY ZAWODOWYCH W NIEMCZECH
Godziny dzwonków
Czwartek 24.04.2025Kalendarz
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Święto Flagi
- 02.05.
- Święto
- maj
- 03
- Święto Konstytucji 3 Maja
- 03.05.
- Święto
- cze
- 08
- Koniec klasyfikacji szkół zaocznych za II semestr
- 08.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 11
- Koniec klasyfikacji szkół dziennych za II semestr
- 11.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 19
- Boże Ciało
- 19.06.
- Święto
- cze
- 20
- Dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych
- 20.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 27
- Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 27.06.
- Inne wydarzenie
Galeria zdjęć
brak danych1% DLA ZUZI
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1491034Logowanie