TRZECIA MISJA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU – ZAJĘCIA EDUKACYJNE W RAMACH UNIWERSYTETU MŁODYCH PRZYRODNIKÓW ROZPOCZĘTE
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprosił młodzież z klasy I GO do udziału w projekcie „ Ekonomia dla młodych przyrodników- autostopem przez gospodarkę”. Zajęcia odbywać będą się na terenie szkoły w formie wykładów zdalnych, oraz na uniwersytecie w formie warsztatów. Projekt opracowano w formie bloków tematycznych;
Przystanek 1. Autostopem przez gospodarkę - łapiemy dobre okazje.
Przystanek 2. Żywność to ważna rzecz.
Przystanek 3. Finansowe abstrakcje.
Przystanek 4. Młody umysł i jego potencjał.
Przystanek 5. Ekonomiczny zawrót głowy.
Przystanek 6. Labirynt gospodarczy.
Przystanek 7. Ekonomia w plenerze.
Przystanek 8. Autostopem przez gospodarkę – zajezdnia
SPOTKANIE Z ADWOKATEM
6 grudnia, czyli w Mikołajki, gościliśmy adwokata Pana Sylwestra Budycha – absolwenta naszej szkoły. W spotkaniu z prawnikiem wzięli udział uczniowie z grup medialnych klasy 3 HBp i 3 HBg. W pierwszej części spotkania p. Budych przedstawił drogę jaką trzeba pokonać aby zostać adwokatem i trzeba przyznać, że do najłatwiejszych ona nie należy. Nasz gość przedstawił również w skrócie jakie warunki trzeba spełnić aby zostać prokuratorem lub sędzią. W drugiej części spotkania p. adwokat przeanalizował z młodzieżą wybrany kazus prawny. Była to analiza poprawności zastosowania tymczasowego aresztowania w postanowieniu o zastosowaniu środków zapobiegawczych. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem naszych licealistów z których niektórzy biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Udało nam się umówić na kolejne spotkanie z panem adwokatem, które odbędzie się już
NAUCZYCIEL NA MEDAL - PLEBISCYT GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO
Zachęcamy do oddawania głosów na p. Annę Wicher w etapie wojewódzkim plebiscytu Głosu Wielkopolskiego "Nauczyciel na medal" - kategoria nauczyciel szkoły ponadpodstawowej.
GRAMY I TAŃCZYMY DLA KUBY
W dniu 17 listopada 2021 roku nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji Gramy i tańczymy dla Kuby. Przez dwie godziny lekcyjne sala gimnastyczna w głównym budynku szkoły stała się miejscem rozgrywek w streetbala, zaś salę gimnastyczną w internacie zajęli miłośnicy zumby. W tym samym czasie kwestą wśród naszej społeczności szkolnej zajęli się koleżanki i koledzy Kuby z klasy III Technikum Rolniczego. Puszki szybko zapełniały się monetami i banknotami. Udało się zebrać 2600, 50 zł i 0, 51 Euro! Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia Kuby, a może jeszcze wystarczy aby spełnić jakieś Jego marzenie. Ten wymiar finansowy jest ważny, ale bezcennym okazał się wymiar wspólnotowy, którego Kuba doświadczył będąc z nami tego dnia.
STYPENDIUM ADM
24 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas Technikum Technologii Żywności z delegacją firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. – panią Pauliną Grzegorzewską - specjalistą do spraw zarządzania zasobami ludzkimi oraz panem Andrzejem Łukanowskim - specjalistą do spraw szkoleń i zarządzania systemami produkcyjnymi.
WIZYTY UCZNIÓW W MIEJSCACH PAMIĘCI
Wizyty uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem stały się już stałym punktem w realizacji zagadnień dotyczących Zagłady i ludobójstwa w czasie II wojny światowej. Zajęcia w ośrodku masowej, natychmiastowej zagłady Żydów utworzonym przez Niemców na terenie Kraju Warty są okazją by uczniowie zapoznali się z historią Holokaustu. Na miejscu można zobaczyć ruiny pałacu (oryginalną posadzkę piwnic, układ pomieszczeń i mostek nad ruinami biegnący wzdłuż korytarza śmierci, który prowadził do samochodów – komór), wystawę stałą (historia dokonywanych przez Niemców zbrodni, przedmioty należące do ofiar). Kolejnym punktem zajęć jest wizyta w budynku Spichlerza (tu m.in. wstrząsające relacje ofiar oraz film ze świadectwem Szymona Srebrnika, któremu udało się przeżyć).
DELEGACJA SZKOŁY I KOŁA WSPAK NA UROCZYSTOŚCIACH Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W czwartek 11 listopada delegacja szamotulskiego koła WSPAK wzięła udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej. Poczet sztandarowy WSPAK reprezentowali: Dominik Dodolski (3HBp), Justyna Nazim (3 KTp) i Dawid Gąsiorowski (4 GT). Podczas uroczystości godnie reprezentowany był również sztandar Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz absolwentki, byłe członkinie tegoż stowarzyszenia – Katarzyna Okraska i Maria Idziak.
ŁAMAŃCE JĘZYKOWE
W drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day). Są to nieproste do wymówienia frazy, które wymagają dobrej wymowy i wprawy, ale czasami nawet to nie pomaga…
Język polski znajduje się w rankingach jednych z trudniejszych języków świata. Nie dziwi nas to bo – przeglądając chociażby łamańce językowe - możemy dojść do wniosku, że nawet rodowici Polacy mają trudności z ich wymówieniem. Przypominamy, że warto je ćwiczyć w każdym języku – ponieważ niezależnie w jakim je wymawiamy - mają one zestawione niełatwe do wymówienia dźwięki i chociaż wydają się uciążliwe - mogą pomóc w nauce języka - wymowy, czy słownictwa.
103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Zapraszamy na relację filmową ze szkolnych obchodów z okazji Święta Niepodległości.
#SzkołaDoHymnu
Kolejną częścią świętowania 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole była akcja „Szkoła do hymnu”. Jest to kontynuacja akcji z 2018 r. w której również uczestniczyliśmy. W środę 10 listopada o godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Akcja #SzkołaDoHymnu była połączona z akcją „Żywa flaga”.
"ŻYWA FLAGA"
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „Żywa flaga”. W przeddzień ważnego narodowego święta utworzyliśmy polską flagę, część osób była ubrana na biało, część na czerwono. Może znajdziecie się na zdjęciu?
Anna Kustoń
Piotr Gotowy
Fot. Natalia Pietrzak, Bartosz Świst
WARTE ZAPAMIĘTANIA
Z okazji 11 listopada społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica postanowiła przyłączyć się do akcji pt.: ”Warte Zapamiętania”.
Inicjatywa związana jest ze znanymi Polakami i Polkami. Uczennice i uczniowie, nauczycielki i nauczyciele stworzyli specjalnie na tę okazję zaprojektowane Karty cytatów (p. Mateusz Łysiak oraz grupa Superbelfrzy RP).
KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
We wtorek 9 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Wśród prezentowanych utworów znalazły się pieśni bardziej i mniej znane. Tak więc obok Warszawianki, Pieśni o Wodzu Miłym czy Pałacyku Michla można było wysłuchać nieco mniej znane utwory jak Pieśń Wojów, Szanta Oliwska, Zośka czy Sanitariuszka Małgorzatka. Parę informacji na temat każdej z pieśni przedstawił prowadzący koncert uczeń klasy 3 HBp Dominik Dodolski. Koncert pieśni patriotycznych był jedną z części obchodów 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole.
TARGI GARDENIA 2021
Na początku listopada tego roku w Poznaniu miejsce miała jubileuszowa, 15 edycja Gardenii - Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Ta odbywająca się cyklicznie impreza, cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród specjalistów w kraju, a także coraz większym za granicą.
Tegoroczne targi mieli okazję odwiedzić uczniowie naszej szkoły Technikum Architektury Krajobrazu.
PROJEKT ENIGMA
Nasza szkoła uczestniczy w realizacji projektu pt. "ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Metropolii Poznań" współfinansowanego z Funduszy Europejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
AKCJA "#SzkołaPamięta"
29 października uczniowie klasy 3 GRp wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi młodym ludziom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu, lokalnej społeczności. Około południa nasi uczniowie zapalili znicze w ośmiu miejscach w Szamotułach. Jednocześnie zapoznali się z krótką historią tych miejsc, osób upamiętnionych na tablicach oraz wydarzeń z tym związanych. Pierwszy znicz zapłonął przy kamieniu pamięci upamiętniającym cmentarz żydowski odsłonięty 19 października br. Następnie młodzież wspomniała gen. bryg. Mariana Orlika, któremu w 2016 r. został poświęcona tablica znajdująca się przy ul. Zamkowej. Trzecim miejscem przy którym zapalony został znicz była tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki znajdująca się przy Pl. Sienkiewicza, która została odsłonięta
WINDĄ DO NIEBA
26 października klasa II TAK miała okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ramach kampanii edukacyjno - informacyjnej o zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi.
Zajęcia te odbywały się w Ośrodku Edukacji Leśnej ,,Łysy Młyn” w nadleśnictwie Łopuchówko. Prowadził je profesor UPP dr hab. Mieczysław Turski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna.
CZŁONKOWIE WSPAK UPAMIĘTNILI IDZIEGO ŚWITAŁĘ
W sobotę, 23 października upamiętniono pioniera skautingu i twórcę pierwszej drużyny harcerskiej w Wielkopolsce Idziego Świtałę. W uroczystościach wzięli udział członkowie i sympatycy szamotulskiego koła WSPAK, zarazem uczniowie naszej szkoły. O godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez ks. kanonika Mariusza Marciniaka. Po nabożeństwie w Bazylice Mniejszej zgromadzeni udali się na ulicę Kościelną 2 przy której mieszkał Idzi Świtała. W odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestniczyli, obok rodziny twórcy pierwszej drużyny harcerskiej w Szamotułach, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Burmistrz Miasta i Gminy Włodzimierz Kaczmarek oraz przedstawiciele szamotulskich organizacji harcerskich i pozarządowych.
SUKCES UCZENNIC TECHNIKUM
W czwartek 21 października 2021 r. odbył się XIII Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu" zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury. Wzięły w nim udział uczennice klasy 1GO Julia Jeziorna, Izabela Środecka i Michalina Powolna oraz dziewczyny z klasy 3GRp Zofia Starosta i Weronika Kaczmarek.
PROJEKT ZAGRANICZNYCH STAŻY ZAWODOWYCH W NIEMCZECH
Godziny dzwonków
Czwartek 24.04.2025Kalendarz
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Święto Flagi
- 02.05.
- Święto
- maj
- 03
- Święto Konstytucji 3 Maja
- 03.05.
- Święto
- cze
- 08
- Koniec klasyfikacji szkół zaocznych za II semestr
- 08.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 11
- Koniec klasyfikacji szkół dziennych za II semestr
- 11.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 19
- Boże Ciało
- 19.06.
- Święto
- cze
- 20
- Dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych
- 20.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 27
- Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 27.06.
- Inne wydarzenie
Galeria zdjęć
brak danych1% DLA ZUZI
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1491031Logowanie