• Ogrom radości, ale i moc wzruszeń towarzyszyły uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Wydarzenie, które odbyło się piątkowym popołudniem 26 kwietnia z pewnością na długo pozostanie w pamięci absolwentów, ich rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz dyrekcji „Rolnika”. Wszak kolejny rozdział historii szkoły został zamknięty
      • Pięciu uczestników, ciekawe prace, sporo satysfakcji, radości jeszcze więcej! W ten sposób podsumować można konkurs graficzny organizowany przez bibliotekę szkolną, którego celem było stworzenie projektu tabliczki informującej o jednym z najważniejszych miejsc w "Rolniku"!
      • One Dublin 2024
      • W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcielibyśmy Wam polecić książkę pt. Snowflake autorstwa Louise Nealson. Uczniowie naszej szkoły czytali ją w oryginale, dzięki współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce i udziałowi w projekcie organizowanym przez Dublin City Libraries i Dublin City of Literature „One Dublin One Book”.
      • W piątkowe przedpołudnie 12 kwietnia młodzież z klas III, IV i V spotkała się z przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach
      • Od 9 – 14 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Londynu.. Więcej informacji w aktualnościach.
        • Stypendium premiera
          • STYPENDIA PREMIERA DLA NASZYCH UCZENNIC

            24 listopada w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych w ubiegłym roku szkolnym. Z II Liceum Ogólnokształcącego, działającego w ramach naszego zespołu, stypendium uzyskała Katarzyna Lewandowska z klasy 3 HB. Z Technikum nr 1, które również wchodzi w skład naszej szkoły, stypendium odebrała Wiktoria Wołyniec z klasy 3 KR.

        • WSPOMNIENIE MAKSYMILIANA CIĘŻKIEGO
          • WSPOMNIENIE MAKSYMILIANA CIĘŻKIEGO

            26 listopada odbyły się obchody 125 rocznicy urodzin ppłk Maksymiliana Ciężkiego i 15 rocznicy pochowania w rodzinnych dla niego Szamotułach. W uroczystościach wzięli udział dyrektor naszej szkoły p. Arkadiusz Majer, uczniowie naszej szkoły i zarazem członkowie szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej wraz z opiekunem.

        • Rajd Niepodległościowy
          • META RAJDU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

            W sobotę 18 listopada gościliśmy w naszej szkole uczestników XXVII Rajdu Niepodległościowego. W tym roku młodzi rajdowcy uczcili 160 rocznicę Powstania Styczniowego 1863/1864, 105 rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Upamiętniona została 340 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej oraz 190 rocznica urodzin i 130 rocznica śmierci Edmunda Calliera.

        • Van Gogh
          • VAN GOGH MULTI - SENSORY EXHIBITION

            9 listopada uczniowie z klasy II Technikum Ochrony Środowiska postanowili obejrzeć wystawę Van Gogh. Po ogromnym sukcesie w miastach na całym świecie wielka sztuka w połączeniu z nową technologią zawitała do Poznania. Multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha zagościła na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

        • Escape Room
          • 5 GRp W ESCAPE ROOM

            15 listopada klasa 5 GRp udała się na jedną ze swoich ostatnich wycieczek. Tym razem uczniowie tej klasy maturalnej wzięli udział w grze typu Escape Room. Zasady są tutaj proste: 4-osobowa grupa zostaje zamknięta w pokoju, z którego musi się wydostać rozwiązując różnego rodzaju zagadki. Maturzyści weszli do pokoi o tematyce przygodowej: „Koneser” i „Urok”. Po 75 minutach ekscytującej gry wszyscy szczęśliwie wydostali się z pokoju. Zabawa była przednia!

        • Stypendium ADM
          • STYPENDIUM ADM 2023

            7 listopada odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły z delegacją firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. - panem Krystianem Słabym- Dyrektorem Zakładu oraz panią Pauliną Grzegorzewską - specjalistą do spraw zarządzania zasobami ludzkimi .

            ADM Szamotuły w kwietniu 2017 roku podpisał z dyrekcją szkoły umowę patronacką i w ten sposób objął honorowy patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik technologii żywności.

        • Sieraków
          • ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W SIERAKOWIE

            Stado Ogierów w Sierakowie to najstarsze państwowe Stado Ogierów w Polsce. Jego powstanie na terenie Wielkopolskiego Księstwa Poznańskiego datowane jest na 1829 r., liczyło ono wówczas 120 koni. Kilka lat później, w czasach rozkwitu nawet - 213. Wśród ras znajdowały się konie półkrwi ras niemieckich, m.in. takich jak: wschodniopruska, trakeńska, graditzka, hanowerska, beberbecka. W latach międzywojennych, kiedy stado przeszło w ręce Polski, znaczącym elementem hodowli były konie półkrwi – poznańskie. Hodowano je na potrzeby wojskowe, uszlachetniając końmi pełnej krwi angielskiej. Podczas drugiej wojny światowej, stado ostatecznie zostało przeniesione do Stada Ogierów w Białce. Po zakończeniu działań wojennych, do Sierakowa powróciła tylko część koni, a przyszłość gospodarstwa nie była jednoznaczna.

        • Barbara Zielińska
          • WSPOMNIENIE O ŚP. BARBARZE ZIELIŃSKIEJ

            Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki, Wicedyrektora śp. Barbary Zielińskiej.

            Pani Barbara urodziła się w Zbietce w 1940 r. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1969 r. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczęła w 1960 r. Pracowała początkowo w Szkole Podstawowej w Werkowie, w latach 1967-1970 w Państwowym Technikum Rolniczym w Gołańczy. Swoją drogę zawodową z Szamotułami związała w 1970 r. Początkowo w charakterze nauczycielki matematyki, a od 1 września 1986 r. jako Wicedyrektor Technikum Rolniczego. Na emeryturę przeszła w roku 2002.

        • 105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
          • 105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            W sobotę 11 listopada nauczyciele i uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy szkoły reprezentowali: Michał Hancyk (chorąży) oraz Sandra Helpa i Magdalena Walaszczyk pod opieką p. Zdzisława Kostrzyńskiego. Oprócz tego w uroczystościach brał udział sztandar szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach reprezentowany przez Jakuba Szaratę (chorąży) oraz Małgorzatę Maćkowiak i Pawła Łakotę, również uczniów naszej szkoły. O godz. 10.30 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny w której uczestniczyło wiele osób, delegacji oraz pocztów sztandarowych. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca naszą szkołę i lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz

        • Akcja Żywa flaga i Szkoła do hymnu
          • AKCJA ŻYWA FLAGA I SZKOŁA DO HYMNU

            W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji „Żywa flaga” i „Szkoła do hymnu”. W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w obu akcjach. To już kolejny rok z rzędu w którym uczestniczymy w tych przedsięwzięciach mających upamiętnić tym razem 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

        • KRUS
          • KRUS - DBA O BEZPIECZNĄ PRACĘ W ROLNICTWIE

            Upadki z wysokości, pochwycenie przez ruchome części maszyn, przygniecenia przez zwierzęta gospodarskie, to najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach rolnych. Nadal rolnictwo należy do tych gałęzi produkcji, w których występuje wysoki stopień zagrożenia wypadkami przy pracy.

            Bez wątpienia nieszczęśliwym zdarzeniom w gospodarstwach rolnych trzeba zapobiegać, promując bezpieczne zasady pracy, a tym samym wpływając na świadomość osób wykonujących prace rolnicze. Organizacją, która niezmiennie od lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie wypadkowości w rolnictwie jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym celu podejmowane są działania m.in. takie jak: tematyczne kampanie prewencyjne, konkursy czy szkolenia.

        • Lekcja terenowa w Baborówku
          • LEKCJA TERENOWA W BABORÓWKU

            W październiku młodzież z klas IV i V technikum rolniczego odwiedziła Rolniczy Zakład doświadczalny w Baborówku. Placówka prowadzi działalność produkcyjną oraz realizuje doświadczenia polowe i badania organizacyjno-ekonomiczne z uwzględnieniem technologii produkcji roślinnej. Ponadto realizowane są prace w ramach monitoringu suszy rolniczej i projektów badawczych oraz doświadczenia polowe z zakresu uprawy i nawożenia zlecanych przez IUNG-PIB w Puławach. Uczestnikom spotkania przedstawiono historię powstawania w Polsce doświadczalnych placówek naukowych. Głównym powodem wizyty w Baborówku było jednak poznanie sprzętu wykorzystywanego do pomiarów meteorologicznych. Młodzieży przedstawiono tradycyjne sposoby pomiaru temperatur, opadów atmosferycznych, wiatru. Obecnie wykorzystuje się technologie informatyczne, które pozwalają na dokładniejsze odczyty badanych parametrów, umożliwiają ta

        • Dzień Ogrodnika i Architekta Krajobrazu
          • DZIEŃ OGRODNIKA I ARCHITEKTA KRAJOBRAZU

            20 października uczniowie klas I-V technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wzięli udział w Dniu Ogrodnika i Architekta Krajobrazu organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

            Młodzież wysłuchała wykładów, a następnie podzielona na grupy, uczestniczyła w następujących warsztatach tematycznych: „Sposoby rozmnażania roślin ozdobnych”, „Grzyby rodzaju Trichoderma – biostymulator dla roślin ozdobnych”, „Metody szczepienia i okulizacji” oraz „Dotknij, posmakuj, powąchaj - zabawy z roślinami zielarskimi”.

        • Groby Kobylnickie
          • PAMIĘTAMY O POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

            24 października delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowanych w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

            Na wstępie jedna z członkiń szamotulskiego koła WSPAK Laura Okurowska przypomniała tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych m

        • Pomoc dla Laury
          • POMOC DLA LAURY

            W piątek 6 października w naszej szkole odbył się festyn „ OBLICZA ROLNIKA”. W czasie jego trwania odbyła się akcja charytatywna. Zbieraliśmy fundusze na wsparcie leczenia ośmiomiesięcznej Laury z zespołem Costello. Laura jest 14 osobą w Polsce u której rozpoznano tą chorobę. Jest to bardzo rzadki zespół wad wrodzonych. Dziewczynka pozostaje pod opieką wielu specjalistów. Nasi wspaniali wolontariusze zachęcali uczestników festynu do wsparcia akcji. Zebraną sumę w kwocie 1000 zł wpłacona na konto Laurki w fundacji Siepomaga. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc dziewczynce i ją wsparli.

        • Oblicza Rolnika
          • OBLICZA ROLNIKA

            Tłumy odwiedzających, pyszne jedzenie, moc atrakcji i żywe zwierzęta – to festyn OBLICZA ROLNIKA w Zespole Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

            Piątek, 6 października, był dla Zespołu Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach dniem szczególnym. Szkolny dziedziniec zamienił się na jeden dzień w miejsce wypełnione wieloma atrakcjami. Organizatorzy, czyli „Rolnik” wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą, zaprosili mieszkańców regionu szamotulskiego na festyn „OBLICZA ROLNIKA” połączony z projektem „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną”, finansowanym przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego. Zakrojone na szeroką skalę wydarzenie było przestrzenią, gdzie promowano zarówno szkołę, jak i lokalnie działające firmy oraz rzemieślników, artystów, wytwórców i wszystkich tych, którzy mają do pokazania coś oryginalnego, niepowtarzalnego, co tworzy specyfikę krainy w dolinie Samy.

      • ZAPRASZAMY NA SZKOLNY KANAŁ YOUTUBE

      •  

    • Organ prowadzący - Powiat Szamotulski

      • Powiat Szamotulski
    • Partnerzy

      • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
      • ADM Szamotuły
      • Zamek Górków w Szamotułach
      • Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży
      • Agro Profil
      • AFS Polska
      • Martin-Buber-Schule Gross-Gerau
      • Szkoła Średnia nr 62 we Lwowie
      • Fundacja Edukacji Prawnej Propublika
      • Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach
      • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
      • Narodowy Instytut Dziedzictwa
      • Wielkopolska Izba Rolnicza
    • Wyróżnienia

      • Szkoła Odkrywców Talentów
      • Wiarygodna szkoła
      • Szkoła Dialogu
      • Kind Overseas School of the Year
    •     

    • Librus Synergia
    •  

    •  

    •             

    • Godziny dzwonków

      Czwartek 02.05.2024
    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • 1% DLA ZUZI

       

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 1183438
    • Logowanie

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
      • tel. (+48) 61-29-21-559
      • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
      • Dyrektor: Arkadiusz Majer
      • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
      • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
      • NIP: 787-10-30-195
      • REGON: 000100078
      • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
    • Logowanie